Wycieczki na Litwę

Podczas tej wycieczki na Litwę odwiedzimy Kowno, Troki i Wilno – trzy różnorodne w swojej urodzie, magiczne miasta, zachwycające zabytkami, historią, kulturą.
40 miejsc 5 dni 03-07 sierpnia 2024 autokar
Cena od: 1400 zł/ os.

Podczas tej wycieczki na Litwę odwiedzimy Kowno, Troki i Wilno – trzy różnorodne w swojej urodzie, magiczne miasta, które zachwycają zabytkami, historią, kulturą i regenerującą zmysły przyrodą. Będziemy odkrywać, bawić się i smakować Litwy w jej współczesnym wydaniu odnosząc się także do jej polskich historii. Kowno to kolorowe miasto nad Niemnem i Wilią znane z oryginalnej sztuki ulicznej, cennej architektury, na którą składają się zarówno perły gotyckie jak i modernistyczne  Troki, którymi w swojej twórczości zachwycał się Słowacki, to przede wszystkim romantycznie położona na wyspie jeziora Galwe kiejstusowa warownia oraz kultura karaimska, z kuchnią obok której nie da się przejść obojętnie. A Wilno… długo by o nim pisać.  Ta dawna kolebka polskiego romantyzmu, w której na każdym kroku odkryjemy ślady wielkich Polaków, to miejsce tętniące radością życia, pełne cennych zabytków, do którego ściągają turyści z całego świata. W jego centrum docenionym przez UNESCO, każdy odnajduje to, czego potrzebuje. Podczas naszej wycieczki do Wilna będzie czas na zwiedzanie, rozrywkę i czas wolny. Pozwoli to nasycić się współczesnym rozrywkowym klimatem miasta oraz odbyć historyczne spacery po miejscach, w których nasze polskie serca zawsze biją mocniej.  Szczegółowy program poniżej.

 

Ważne informacje:

Rodzaj imprezy
wycieczka krajoznawcza, wycieczka objazdowa, wycieczka zagraniczna
Czas trwania
5 dni
Rodzaj transportu
Komfortowy autokar
Termin wyjazdu
03-07 sierpnia 2024 r.
Miejsca wyjazdu /powrotu
Świdnica, Wrocław, Oleśnica, Syców (i inne miejscowości Dolnego Śląska po trasie przejazdu). Miejsca podstawienia autokaru zostaną podane po rezerwacji
Godzina wyjazdu
Godziny poranne (ok. 4.00-7.00). Czas  i miejsca podstawienia autokaru zostaną podane wkrótce.
Planowana godzina powrotu
Około godz.  8.00 - 10:00 
Cena:
1400 zł / os (+ ok. 70 euro koszty programu na Litwie– przewodnicy miejscy, bilety do atrakcji, rejs)
Cena zawiera
    • Transport komfortowym autokarem turystycznym,
    • opłaty parkingowe
    • Opiekę pilota-przewodnika na całej trasie
    • Ubezpieczenie KL: 25000 euro, NNW 20000 zł, BP:1100 zł
    • Opłatę na TFG, TFP;
    • Opłaty za system Tour Guide
    • 3 noclegi w hotelu*** na Litwie, pokoje 2 – 3 osobowe z łazienkami
    • Wyżywienie: 3 śniadania  
Cena nie zawiera
  • Kosztów programowych na miejscu na Litwie: opłat za wjazdy do miast, opłat za lokalnych przewodników, biletów wstępu do atrakcji, opłat za rejs (ok. 70 euro/ os.). Kwota płatna obowiązkowo na konto walutowe biura lub gotówką u w autokarze. Kwota nie podlega rozliczeniu.
  • Kosztów obiadokolacji  (płatna we własnym zakresie przez uczestników)
  • wieczoru litewskiego (za dodatkową opłatą dla chętnych ) 

Program wycieczki na Litwę


Dzień 1. Wyjazd z Polski i przejazd na Litwę

Wyjazd z Dolnego Śląska według rozkładu. Przejazd przez Polskę i Litwę do Wilna. 

Zakwaterowanie w hotelu w Wilnie.

Wieczorny spacer po wileńskiej starówce (dla chętnych).

Nocleg.

Dzień 2. Zwiedzanie Wilna śladami sławnych Polaków

Śniadanie.

Po śniadaniu zwiedzanie Wilna - miasta wielu słynnych Polaków (m.in. Mickiewicza, Słowackiego, Kraszewskiego, Miłosza, Moniuszki, Miłosza, Gałczyński i innych), którego serce stanowi przepiękna Starówka, będąca odzwierciedleniem przenikających się kultur – litewskiej, polskiej, żydowskiej i niemieckiej, jedna z największych we Wschodniej i Środkowej Europie (361 ha), mieszcząca 1,5 tys. zabytków i od 1994 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.


Spacer z przewodnikiem po mieście po starych, średniowiecznych uliczkach pełnych zabytków, gdzie przeszłość i teraźniejszość tworzą atmosferę szczególną i niezapomnianą. W programie m.in.: Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej, Kaplica Miłosierdzia Bożego, gdzie znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie” namalowany wg zlecenia św. Faustyny, Klasztor Bazylianów wraz z Celą Konrada, w której więzieni byli Filareci, w tym Mickiewicz, Kościół św. Teresy, Cerkiew św. Ducha – główna świątynia prawosławna na Litwie, gdzie pochowani trzej pierwsi prawosławni męczennicy na Litwie, pałac Prezydenta, gdzie dawniej mieszkał Napoleon Bonaparte, Stanisław August Poniatowski, Józef Piłsudski,  główny rynek wileński z imponującym budynkiem ratusza, w którym odbyła się premiera opery „Halka” Stanisława Moniuszki, Uniwersytet Wileński – gdzie studiowali J. Słowacki, A. Mickiewicz, Cz. Miłosz; zakątek gotycki – kościół św. Anny i kościół św. Franciszka z Asyżu; pomnik A. Mickiewicza; dom, w którym mieszkał K. I. Gałczyński; późnobarokowy kościół św. Ducha, gdzie msze są odprawiane tylko w jęz. polskim; Plac Katedralny z Bazyliką archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława z Kaplicą Królewską i nekropolią królów litewskich i polskich (Witolda Wielkiego i królów Polski – Aleksandra Jagiellończyka, Elżbiety Habsburżanki, Barbary Radziwiłłówny oraz urna z sercem Władysława IV Wazy), wzgórze i baszta Giedymina – symbol Wilna, skąd roztacza się wspaniała panorama Wilna, dzielnica żydowska w Wilnie,  Zaułek Literacki z domem, w którym mieszkał Adam Mickiewicz, Muzeum A. Mickiewicza; ul. Świętomichalska związana z J. Słowackim, ul. Zamkowa - najstarsza ulica Wilna, pełna zabytkowych kamienic, w jednej z nich mieszkał J. I. Kraszewski, ul. Świętojańska – najstarsza katolicka ulica miasta, gdzie siedzibę miała drukarnia J. Zawadzkiego, a obecnie mieści się ambasada Polski, ul. Niemiecka z domem, w którym mieszkał S. Moniuszko.


Czas wolny dla Uczestników.


Powrót do hotelu. Nocleg.

 

Dzień 3  Troki - karaimskie smaki, zamek i trockie morze 

Śniadanie.


Po śniadaniu dalszy ciąg zwiedzania Wilna: Nekropolia na Rossie, gdzie spoczywa wielu wybitnych Polaków, Republika Zarzecze (Uzupio) – artystyczna dzielnica zwana wileńskim Montmartre, ulubione miejsce artystycznej bohemy, Nekropolia Bernardyńska na Zarzeczu.


Powrót do autokaru i przejazd do Trok.


Spacer z przewodnikiem po Trokach. Troki to dawna stolica Litwy - miasto którego 20% powierzchni zajmuje woda (miasto leży pomiędzy jeziorami: pomiędzy jeziorami Galwe, Tataryszki, Łuka i Giełusz) i które zostało ogłoszone rezerwatem zabytków. Tu napotkamy na nieco inną zabudowę niż w Wilnie, m.in. urokliwe drewniane zabudowania związane z kulturą Karaimów  Program zwiedzania obejmuje m.in. następujące punkty:

 • ulica Karaimska z drewnianymi domami, restauracjami serwującymi dania kuchni Karaimów zamieszkujących te tereny od XV w.,
 • deptak nad jeziorem Galwe, gdzie będzie można kupić lokalne pamiątki,
 • zamek Wielkich Książąt Litewskich na największej wyspie jeziora Galwe – jeden z najpotężniejszych zamków Europy Wschodniej wzniesiony z kamieni polnych i cegieł,
 • rejs statkiem turystycznym po jeziorze Galwe.

Czas wolny – który będzie można spędzić smakując np. karaimskich kibinów.


Powrót do autokaru i powrót do hotelu na nocleg.

 

Dzień 4. Kowno i romanse nad Niemnem 

Śniadanie.


Wykwaterowanie.


Przyjazd do Kowna, drugiego co do wielkości miasta Litwy, przez które przepływa Niemen i łącząca się tu z nim Wilia. W Kownie przez cztery lata mieszkał Adam Mickiewicz, który odpracowywał tu stypendium studenckie, tworzył swoje dzieła i romansował z żoną miejskiego lekarza. Tu powstawał jego poemat Grażyna oraz dwie części Dziadów.


Spacer po mieście z przewodnikiem. Trasa obejmie m.in.:

 • ruiny XIV-wiecznego zamku obronnego, który bronił Litwy przed najazdami Krzyżaków,
 • gotycki kościół św. Jerzego,
 • Seminarium Duchowne,
 • plac ratuszowy uznawany za jeden z najpiękniejszych zespołów zabudowy rynku ze starymi kamieniczkami, ratuszem zwanym Białym Łabędziem, który jest symbolem oraz ozdobą kowieńskiej starówki,
 • miejsca związane z A. Mickiewiczem
 • gotycki Dom Perkuna,
 • kościół Witolda - najstarszą świątynię Kowna,
 • bulwary nad Niemen - największą rzeką Litwy,
 • katedra św. Piotra i Pawła,
 • Laisvės aleja (Aleja Wolności) główny,  pełen klimatycznych kawiarni, restauracji deptak pełen różnorodnych form artystycznych i artefaktów.

Czas wolny dla Uczestników.


Wyjazd w drogę powrotną do Polski.


Dzień 5. Powrót do Polski

Przyjazd do miejsc wyjazdu w godzinach porannych. Zakończenie wycieczki.

Uwaga: 

 • Podany program jest programem ramowym, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
 • Cena wycieczki za 1 os. skalkulowana jest na grupę min. 40 osób.
 • Koszty programowe obejmujące opłaty na lokalnych przewodników, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów – 60 euro/os. Podaną kwotę w walucie euro należy - zgodnie z deklaracją podaną w rezerwacji - należy wpłacić gotówką lub przelewem do biura podróży, lub w dniu wyjazdu w autokarze pilotowi wycieczki. 
 • Cena nie obejmuje kosztów zamawianych indywidualnie napojów do obiadokolacji.
 • W dniu wyjazdu należy pojawić się na miejscu zbiórki około 15 minut przed planowaną godziną wyjazdu.
 • Osoby podróżujące samotnie, które nie chcą dopłacać do pokoju 1-osobowego, zostaną zakwaterowane do innej osoby tej samej płci w pokoju 2-osobowym.
 • Kolejność zapisów na wycieczkę decyduje o zajmowanych miejscach w autokarze
 • Należy posiadać dowód osobisty lub paszport (dotyczy również osób niepełnoletnich, pod opieką rodziców)
 • U organizatora, który także jest agentem ubezpieczeniowym istnieje możliwość wykupienia: ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej oraz ubezpieczenia obejmującego choroby przewlekłe

{rsfpmodal 17 buttonName="Rezerwuję wycieczkę" buttonClass="btn btn-warning" disableclose="0"}

Skontaktuj się, gdy masz pytania

 

 
Dołącz do subskrybentów i łap zniżki i promocje na wycieczki
Zapisanie się do newslettera jest potwierdzeniem, iż akceptujesz naszą Politykę Prywatności. W każdej chwili możesz wypisać się z listy mailingowej.
 

Za nasze wycieczki zapłacisz

Przelewem tradycyjnym na konto firmowe,
gotówką po uzgodnieniu z biurem
oraz poprzez

 Szybkie i bezpieczne płatności

 

Nasze dane

BP OSSY Travel Sylwia Osojca-Kozłowska
ul. M. Kopernika 34/12 58-100 Świdnica
NIP 8842205310
REGON: 891096470

Nr konta bankowego do wpłat złotówkowych
921140 2004 0000 3002 8241 2752
Nr konta do wpłat walutowych w mBank (euro i korony czeskie)
04 1140 2004 0000 3212 1922 0062