Wycieczki na Litwę

Podczas tej wycieczki odwiedzimy Kowno, Kłajpedę, Mierzeją Kurońską, Pałągę, Górę Krzyży, Kiejdany, Troki i Wilno. Wybierz się z nami  i posmakuj Litwy!
40 miejsc 9 dni 08-16.06.2024 autokar
Cena od: 2700 zł/ os

Wybierz się z nami  na Litwę i posmakuj jej wszystkimi zmysłami!

Podróżując po Litwie, która przed wiekami powiązana była z Polską, często można natknąć się na ślady wspólnej przeszłości. Także w miejscach, które odwiedzimy podczas tej wycieczki. A będą to znane z historii, filmu, literatury, a niekiedy także z rodzinnych wspomnień: Kowno, Kłajpeda, Mierzeja Kurońska, Kretynga, Pałąga, Góra Krzyży, Kiejdany, Rumszyszki, Troki i cudne Wilno.  Odkryj ich genius loci na nowo, poczuj jak obecna w nich wielowiekowa tradycja magicznie łączy się z nowoczesnością. Na Litwie czeka na Ciebie radosna  atmosfera, dobra zabawa, pachnąca naturą kuchnia i krajobrazy, których nigdy nie zapomnisz.  

Trasa wycieczki Litwa Grand Tour obejmuje: Kowno, Kłajpeda, Mierzeja Kurońska, Kretynga, Pałąga, Góra Krzyży, Kiejdany, Rumszyszki, Troki, Wilno.

Ważne informacje:

Rodzaj imprezy
wycieczka krajoznawcza, wycieczka objazdowa, wycieczka zagraniczna
Czas trwania
9 dni
Rodzaj transportu
Autokar
Termin wyjazdu
08-16 czerwca 2024 r.
Miejsca wyjazdu /powrotu
Świdnica, Wrocław, Oleśnica, Syców (i inne miejscowości Dolnego Śląska oraz Polski po trasie przejazdu). Miejsca podstawienia autokaru zostaną podane po dokonaniu rezerwacji.
Godz. wyjazdu
Godziny poranne (ok. 4.00-7.00). Godziny i miejsca podstawienia autokaru zostaną podane wkrótce.
Godz. powrotu
Około godz.  10:00 
Cena:
od 2700 zł / os (+ ok. 130 euro koszty programu – przewodnicy miejscy, bilety do atrakcji)
Cena zawiera
    • Transport komfortowym autokarem turystycznym,
    • opłaty parkingowe
    • Opiekę pilota-przewodnika na całej trasie
    • Ubezpieczenie KL: 25000 euro, NNW 20000 zł, BP:1100 zł
    • Opłatę na TFG, TFP;
    • Opłaty za system Tour Guide
    • 7 noclegów w hotelu*** na Litwie, pokoje 2 – 3 osobowe z łazienkami
    • Wyżywienie: 7 śniadań
Cena nie zawiera
  • Obiadokolacji (opłacane we własnym zakresie,  istnieje możliwość rezerwacji dla grupy )
  • Kosztów programowych na miejscu na Litwie: opłat za wjazdy do miast, opłat za lokalnych przewodników, biletów wstępu do atrakcji, opłat za rejs (ok. 100 euro/ os.). Kwota płatna obowiązkowo na konto walutowe biura lub gotówką u w autokarze. Kwota nie podlega rozliczeniu

Program wycieczki na Litwę


Dzień 1. Wyjazd z Polski i przejazd na Litwę

Wyjazd z Dolnego Śląska według rozkładu.

Przejazd przez Polskę i Litwę do Kowna, drugiego co do wielkości miasta Litwy, leżącego nad Niemen i Wilią.

Zakwaterowanie w hotelu w Kownie.

Dla chętnych przedwieczorny spacer po starówce.

Kolacja. Nocleg.


Dzień 2. Kowno i klasztor w Pożajsciu

Śniadanie.

Wykwaterowanie.

Zwiedzanie Kowna, miasta kultury, w którym przez cztery lata mieszkał, pracował, tworzył i romansował z żoną kowieńskiego doktora - Adam Mickiewicz. Spacer po Kownie z przewodnikiem obejmie m.in.: ruiny XIV-wiecznego zamku obronnego, który bronił Litwy przed najazdami Krzyżaków, gotycki kościół św. Jerzego, Seminarium Duchowne,  plac ratuszowy uznawany za jeden z najpiękniejszych zespołów zabudowy rynku ze starymi kamieniczkami, ratuszem zwanym Białym Łabędziem, który jest symbolem oraz ozdobą kowieńskiej starówki, Bazylika Archikatedralna - największy na Litwie kościół gotycki, w którego wnętrzu znajdują się obrazy M. E. Andriollego – autora ilustracji do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, gotycki dom Perkuna,  kościół Witolda - najstarsza świątynia Kowna, bulwary nad Niemen, katedra św. Piotra i Pawła, Laisvės aleja (Aleja Wolności) główny, pełen kawiarni, restauracji deptak z licznymi rzeźbami i pomnikami.  

Czas wolny dla Uczestników.

Przejazd do klasztoru w Pożajściu – najpiękniejszego na Litwie kompleksu klasztornego Kamedułów, który jest jednym z arcydzieł architektury litewskiej.

Powrót do autokaru i przejazd do Kłajpedy.

Zakwaterowanie i nocleg.


Dzień 3 Poszukiwanie Czarnego Ducha Kłajpedy i zwiedzanie miasta

Śniadanie.

Zwiedzanie Kłajpedy, urokliwego portowego miasta słynącego z wielokulturowej historii i bogatego życia kulturalnego. Wycieczka z przewodnikiem po Kłajpedzie obejmuje spacer po niedużej, urokliwej starówce z Turgaus Gatve, ulicą Aukstoji, gdzie obejrzymy oryginalne domy z muru pruskiego, Plac Teatralny z pomnikiem Anusi z Tharau - bohaterki wiersza miłosnego niemieckiego poety Szymona Dacha, dawne umocnienia XIII-wiecznego zamku (Klaipėdos Pilis), promenadę nadrzeczną i portową z żaglowcem Meridian rzeźbami  Syrenki, Czarny Duch Kłajpedy, zwiedzanie Muzeum Morskiego wraz z pokazem tresury delfinów.

Czas wolny.

Nocleg.


Dzień 4 Mierzeja kurońska, czyli historie pisane wiatrem i piaskiem

Śniadanie.

Po śniadaniu przeprawa promowa na Mierzeję Kurońską, najcenniejszą przyrodniczo część Litwy, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie czekają na nas zapierające dech w piersiach naturalne krajobrazy, różnorodność architektoniczna oraz historie tytanicznej walki człowieka z ruchomymi piaskami, które wielokrotnie zasypywały i grzebały na zawsze tutejsze miejscowości. Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty w miejscowości Nida, starej osady rybackiej, której uroda zafascynowała m.in. francuskiego egzystencjalistę Jeana Paula Sartre, pisarza Thomasa Manna i wielu artystów. Tu obejrzymy: klimatyczne drewniane domy rybackie z malowanymi szyldami, w tym przepięknie położony letni dom Thomasa Manna, gdzie mieści się dziś jego muzeum, dom Eduarda Jonuša, stojącą pod gołym niebem galerię historycznych wiatrowskazów - które służyły do ​​oznaczania i ozdabiania kutrów rybackich osad na brzegach Zalewu Kurońskiego oraz cmentarz etnograficzny z drewnianymi nagrobkami o oryginalnych kształtach chrzcielnicy charakterystycznych dla Mierzei Kurońskiej. Kolejne punkty na naszej trasie to położona nad brzegiem Zalewu Kurońskiego Zagroda Rybaka oraz wznosząca się na wys. 52 m.n.p. najwyższa europejska wydma Parnidis (Parnidžio kopa) – naturalny punkt widokowy na okolicę skąd rozpościerają się niesamowite krajobrazy. Na jej szczycie obejrzymy także wyjątkowy zegar słoneczny, rzeźbę „Pod wiatr” z sylwetką J. P. Sartre, ustawioną w miejscu, w którym w 1968 roku podczas pobytu na Mierzei Kurońskiej zrobiono mu fotografię. W okolicy wydmy Parnidis znajduje się także Dolina Śmierci, miejsce w którym w latach 1870 - 1872 funkcjonował francuski obóz jeniecki i na terenie którego zostały pochowane osoby, które w nim zmarły.  

W dalszej części dnia przejazd wzdłuż nadmorskich kurortów, przez najstarszą osadę półwyspu Juodkrante z Zatoką Bursztynową i słynną Górą Czarownic, na której znajduje się 100 drewnianych rzeźb nawiązujących do litewskich legend. Czas wolny.

Wieczorem przeprawa promowa do Kłajpedy i powrót do hotelu.


Dzień 5 Kretynga i Pałąga - śladami Tyszkiewiczów

Śniadanie.

Przejazd do Kretyngi, która należała do rodów Chodkiewiczów, Sapiehów, Zubowów, a od 1860 r. rodziny pełniła główną siedzibę rodu Tyszkiewiczów. Zwiedzanie zespołu parkowo-pałacowego Tyszkiewiczów, kompleksu klasztornego bernardynów.

Następnie powrót do autokaru i przejazd do Pałągi.

W Pałądze zwiedzimy kompleks pałacowo-parkowy Tyszkiewiczów. W pałacu mieści się Muzeum Bursztynu z niezwykle cennymi kolekcjami, a roślinność wokół obiektu ma status ogrodu botanicznego. Następnie spacer ogrodem w stronę nadmorskiego deptaka, na którym obejrzymy zabudowę uzdrowiskową z Kurhausem, drewniane wille, pomniki i rzeźby.

Czas wolny.

Powrót do hotelu na nocleg.


Dzień 6. Szwale i Góra Krzyży, Kiejdany, Rumszyszki, Wilno

Śniadanie.

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd w stronę Wilna.


Po drodze w okolicy Szawli zwiedzanie Góry Krzyży, miejsca kultu religijnego i osobliwego sanktuarium pod gołym niebem z ponad 70. tysiącami krzyży, których liczba ciągle rośnie, gdyż przybywający do tego miejsca pielgrzymi z całego świata zostawiają na pamiątkę swojego pobytu kolejne.

Następnie przejazd i zwiedzanie Kiejdan - miasta związanego z rodem Radziwiłów…


Przejazd do skansenu Rumszyszki

Teren muzeum pod gołym niebem zajmuje 174 ha, w nim znajduje się 180 nieruchomości oraz 80 000 większych i mniejszych eksponatów z XVIII – XX wieku.
Na terenie skansenu są przedstawione zagrody, charakterystyczne dla regionów Litwy: Auksztota, Żmudź, Dzukija, Suwalkija, Mała Litwa oraz typowe miasteczko litewskie końca XIX początku XX wieku.


Przyjazd do Wilna i zakwaterowanie w hotelu.

Wieczorny spacer po klimatycznym Wilnie (dla chętnych).

Nocleg.


Dzień 7. Zwiedzanie Wilna

Śniadanie.

Zbiórka i  zwiedzanie Wilna - miasta wielu słynnych Polaków (m.in. Mickiewicza, Słowackiego, Kraszewskiego, Miłosza, Moniuszki, Miłosza, Gałczyński i innych), którego serce stanowi przepiękna starówka, będąca odzwierciedleniem przenikających się kultur – litewskiej, polskiej, żydowskiej i niemieckiej, jedna z największych we Wschodniej i Środkowej Europie (361 ha), mieszcząca 1,5 tys. zabytków i od 1994 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Spacer z przewodnikiem  po starych, średniowiecznych wileńskich uliczkach i podwórkach, pełnych zabytków i artefaktów, składających się na wyjątkową i niezapomnianą atmosferę. W programie m.in.: Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej, Kaplica Miłosierdzia Bożego, gdzie znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie” namalowany wg zlecenia św. Faustyny, Klasztor Bazylianów wraz z Celą Konrada, w której więzieni byli Filareci, w tym Mickiewicz, Kościół św. Teresy, Cerkiew św. Ducha – główna świątynia prawosławna na Litwie, gdzie pochowani trzej pierwsi prawosławni męczennicy na Litwie, pałac Prezydenta, gdzie dawniej mieszkał Napoleon Bonaparte, Stanisław August Poniatowski, Józef Piłsudski,  główny rynek wileński z imponującym budynkiem ratusza, w którym odbyła się premiera opery „Halka” Stanisława Moniuszki, Uniwersytet Wileński – gdzie studiowali J. Słowacki, A. Mickiewicz, Cz. Miłosz; zakątek gotycki – kościół św. Anny i kościół św. Franciszka z Asyżu; pomnik A. Mickiewicza; dom, w którym mieszkał K. I. Gałczyński; późnobarokowy kościół św. Ducha, gdzie msze są odprawiane tylko w jęz. polskim; Plac Katedralny z Bazyliką archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława z Kaplicą Królewską i nekropolią królów litewskich i polskich (Witolda Wielkiego i królów Polski – Aleksandra Jagiellończyka, Elżbiety Habsburżanki, Barbary Radziwiłłówny oraz urna z sercem Władysława IV Wazy), wzgórze i baszta Giedymina – symbol Wilna, skąd roztacza się wspaniała panorama Wilna, dzielnica żydowska, na której poznamy żydowskie dziedzictwo w Wilnie,   Zaułek Literacki z domem, w którym mieszkał Adam Mickiewicz, Muzeum A. Mickiewicza; ul. Świętomichalska związana z J. Słowackim, ul. Zamkowa  najstarsza ulica Wilna pełna zabytkowych kamienic, w jednej z nich mieszkał J. I. Kraszewski, ul. Świętojańska – najstarsza katolicka ulica miasta, gdzie siedzibę miała drukarnia J. Zawadzkiego, a obecnie ambasada Polski, ul. Niemiecka z domem, w którym mieszkał S. Moniuszko.

Czas wolny dla Uczestników.

Dalszy ciąg zwiedzania Wilna: Nekropolia na Rossie, gdzie spoczywa wielu wybitnych Polaków, Republika Zarzecze (Uzupio) – artystyczna dzielnica zwana wileńskim Montmartre, ulubione miejsce artystycznej bohemy i Nekropolia Bernardyńska na Zarzeczu,.

Powrót do hotelu na nocleg.


Dzień 8 Troki - karaimskie smaki, stolica Kiejstusów i trockie morze

Śniadanie.

Wykwaterowanie i przejazd autokarem do urokliwych położonych nieopodal Wilna Trok.

Troki to dawna stolica Litwy i miasto którego 20% powierzchni zajmuje woda (miasto leży pomiędzy jeziorami: pomiędzy jeziorami Galwe, Tataryszki, Łuka i Giełusz) i które zostało ogłoszonego rezerwatem zabytków. Tu napotkamy na nieco inną zabudowę niż w Wilnie, a naszą uwagę zwrócą szczególnie drewniane zabudowania związane z kulturą Karaimów oraz malowniczo położony zamek. Zwiedzanie Trok  wg programu m.in.:

 • ulica Karaimska z drewnianymi domami, restauracjami serwującymi dania kuchni Karaimów zamieszkujących te tereny od XV w.,
 • deptak nad jeziorem Galwe, gdzie będzie można kupić lokalne pamiątki,
 • zamek Wielkich Książąt Litewskich na największej wyspie jeziora Galwe – jeden z najpotężniejszych zamków Europy Wschodniej wzniesiony z kamieni polnych i cegieł,
 • rejs statkiem turystycznym po jeziorze Galwe.

Czas wolny dla Uczestników – który będzie można spędzić smakując np. karaimskich kibinów.

Powrót do autokaru i wyjazd w drogę powrotną do Polski.


Dzień 9 Powrót do Polski

Przyjazd w miejsca zbiórek w godzinach porannych. Zakończenie wycieczki.

 

Uwaga: 

 • Podany program jest programem ramowym, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
 • Cena wycieczki za 1 os. skalkulowana jest na grupę min. 40 osób.
 • Koszty programowe obejmujące opłaty na lokalnych przewodników, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów – 100 euro/os. Podaną kwotę w walucie euro należy - zgodnie z deklaracją podaną w rezerwacji - należy wpłacić gotówką lub przelewem do biura podróży, lub w dniu wyjazdu w autokarze pilotowi wycieczki. 
 • Cena nie obejmuje kosztów zamawianych indywidualnie napojów do obiadokolacji.
 • W dniu wyjazdu należy pojawić się na miejscu zbiórki około 15 minut przed planowaną godziną wyjazdu.
 • Osoby podróżujące samotnie, które nie chcą dopłacać do pokoju 1-osobowego, zostaną zakwaterowane do innej osoby tej samej płci w pokoju 2-osobowym.
 • Kolejność zapisów na wycieczkę decyduje o zajmowanych miejscach w autokarze
 • Należy posiadać dowód osobisty lub paszport (dotyczy również osób niepełnoletnich, pod opieką rodziców)
 • U organizatora, który także jest agentem ubezpieczeniowym istnieje możliwość wykupienia: ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej oraz ubezpieczenia obejmującego choroby przewlekłe

{rsfpmodal 18 buttonName="Rezerwuję płyn" buttonClass="btn btn-warning" disableclose="0"}

Skontaktuj się, gdy masz pytania

 

Links

Dzień 1. Wyjazd z Polski i przejazd na Litwę
 • Wyjazd z Dolnego Śląska według rozkładu.
 • Przejazd przez Polskę i Litwę do Kowna, drugiego co do wielkości miasta Litwy, leżącego nad Niemen i Wilią.
 • Zakwaterowanie w hotelu w Kownie.
 • Dla chętnych przedwieczorny spacer po starówce.
 • Kolacja. Nocleg.
 • Śniadanie.
 • Wykwaterowanie.
 • Zwiedzanie Kowna, miasta kultury, w którym przez cztery lata mieszkał, pracował, tworzył i romansował z żoną kowieńskiego doktora - Adam Mickiewicz.
 • Spacer po Kownie z przewodnikiem obejmie m.in.: ruiny XIV-wiecznego zamku obronnego, który bronił Litwy przed najazdami Krzyżaków, gotycki kościół św. Jerzego, Seminarium Duchowne,  plac ratuszowy uznawany za jeden z najpiękniejszych zespołów zabudowy rynku ze starymi kamieniczkami, ratuszem zwanym Białym Łabędziem, który jest symbolem oraz ozdobą kowieńskiej starówki, Bazylika Archikatedralna - największy na Litwie kościół gotycki, w którego wnętrzu znajdują się obrazy M. E. Andriollego – autora ilustracji do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, gotycki dom Perkuna,  kościół Witolda - najstarsza świątynia Kowna, bulwary nad Niemen, katedra św. Piotra i Pawła, Laisvės aleja (Aleja Wolności) główny, pełen kawiarni, restauracji deptak z licznymi rzeźbami i pomnikami.  
 • Czas wolny dla Uczestników.
 • Przejazd do klasztoru w Pożajściu – najpiękniejszego na Litwie kompleksu klasztornego Kamedułów, który jest jednym z arcydzieł architektury litewskiej.
 • Powrót do autokaru i przejazd do Kłajpedy.
 • Zakwaterowanie i nocleg.
 • Zwiedzanie Kłajpedy, urokliwego portowego miasta słynącego z wielokulturowej historii i bogatego życia kulturalnego.
 • Wycieczka z przewodnikiem po Kłajpedzie obejmuje spacer po niedużej, urokliwej starówce z Turgaus Gatve, ulicą Aukstoji, gdzie obejrzymy oryginalne domy z muru pruskiego, Plac Teatralny z pomnikiem Anusi z Tharau - bohaterki wiersza miłosnego niemieckiego poety Szymona Dacha, dawne umocnienia XIII-wiecznego zamku (Klaipėdos Pilis), promenadę nadrzeczną i portową z żaglowcem Meridian rzeźbami  Syrenki, Czarny Duch Kłajpedy, zwiedzanie Muzeum Morskiego wraz z pokazem tresury delfinów.
 • Czas wolny.
 • Obiadokolacja
 • Nocleg.
 • Śniadanie.
 • Po śniadaniu przeprawa promowa na Mierzeję Kurońską, najcenniejszą przyrodniczo część Litwy, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie czekają na nas zapierające dech w piersiach naturalne krajobrazy, różnorodność architektoniczna oraz historie tytanicznej walki człowieka z ruchomymi piaskami, które wielokrotnie zasypywały i grzebały na zawsze tutejsze miejscowości.
 • Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty w miejscowości Nida, starej osady rybackiej, której uroda zafascynowała m.in. francuskiego egzystencjalistę Jeana Paula Sartre, pisarza Thomasa Manna i wielu artystów. Tu obejrzymy: klimatyczne drewniane domy rybackie z malowanymi szyldami, w tym przepięknie położony letni dom Thomasa Manna, gdzie mieści się dziś jego muzeum, dom Eduarda Jonuša, stojącą pod gołym niebem galerię historycznych wiatrowskazów - które służyły do ​​oznaczania i ozdabiania kutrów rybackich osad na brzegach Zalewu Kurońskiego oraz cmentarz etnograficzny z drewnianymi nagrobkami o oryginalnych kształtach chrzcielnicy charakterystycznych dla Mierzei Kurońskiej. Kolejne punkty na naszej trasie to położona nad brzegiem Zalewu Kurońskiego Zagroda Rybaka oraz wznosząca się na wys. 52 m.n.p. najwyższa europejska wydma Parnidis (Parnidžio kopa) – naturalny punkt widokowy na okolicę skąd rozpościerają się niesamowite krajobrazy. Na jej szczycie obejrzymy także wyjątkowy zegar słoneczny, rzeźbę „Pod wiatr” z sylwetką J. P. Sartre, ustawioną w miejscu, w którym w 1968 roku podczas pobytu na Mierzei Kurońskiej zrobiono mu fotografię. W okolicy wydmy Parnidis znajduje się także Dolina Śmierci, miejsce w którym w latach 1870 - 1872 funkcjonował francuski obóz jeniecki i na terenie którego zostały pochowane osoby, które w nim zmarły.  
 • W dalszej części dnia przejazd wzdłuż nadmorskich kurortów, przez najstarszą osadę półwyspu Juodkrante z Zatoką Bursztynową i słynną Górą Czarownic, na której znajduje się 100 drewnianych rzeźb nawiązujących do litewskich legend.
 • Czas wolny.
 • Wieczorem przeprawa promowa do Kłajpedy i powrót do hotelu. Obiadokolacja
 • Nocleg.
 • Śniadanie.
 • Przejazd do Kretyngi, która należała do rodów Chodkiewiczów, Sapiehów, Zubowów, a od 1860 r. rodziny pełniła główną siedzibę rodu Tyszkiewiczów. Zwiedzanie zespołu parkowo-pałacowego Tyszkiewiczów, kompleksu klasztornego bernardynów.
 • Następnie powrót do autokaru i przejazd do Pałągi, która była ulubionym miejscem wypoczynku polskiej arystokracji i twórców m.in. Mickiewicza, Żeromskiego, Witkacego...
 • W Pałądze zwiedzimy kompleks pałacowo-parkowy Tyszkiewiczów. W pałacu mieści się Muzeum Bursztynu z niezwykle cennymi kolekcjami, a roślinność wokół obiektu ma status ogrodu botanicznego.
 • Następnie spacer ogrodem w stronę nadmorskiego deptaka, na którym obejrzymy zabudowę uzdrowiskową z Kurhausem, drewniane wille, pomniki i rzeźby.
 • Czas wolny.
 • Obiadokolacja
 • Powrót do hotelu na nocleg.
 • Śniadanie.
 • Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd w stronę Wilna.
 • Po drodze w okolicy Szawli zwiedzanie Góry Krzyży, miejsca kultu religijnego i osobliwego sanktuarium pod gołym niebem z ponad 70. tysiącami krzyży, których liczba ciągle rośnie, gdyż przybywający do tego miejsca pielgrzymi z całego świata zostawiają na pamiątkę swojego pobytu kolejne.
 • Następnie przejazd i zwiedzanie Kiejdan - miasta związanego z rodem Radziwiłłów…
 • Przejazd do skansenu Rumszyszki. Teren muzeum pod gołym niebem zajmuje 174 ha, w nim znajduje się 180 nieruchomości oraz 80 000 większych i mniejszych eksponatów z XVIII – XX wieku. Na terenie skansenu są przedstawione zagrody, charakterystyczne dla regionów Litwy: Auksztota, Żmudź, Dzukija, Suwalkija, Mała Litwa oraz typowe miasteczko litewskie końca XIX początku XX wieku.
 • Przyjazd do Wilna i zakwaterowanie w hotelu.
 • Wieczorny spacer po klimatycznym Wilnie (dla chętnych).
 • Obiadokolacja
 • Nocleg.
 • Śniadanie.
 • Zbiórka i  zwiedzanie Wilna - miasta wielu słynnych Polaków (m.in. Mickiewicza, Słowackiego, Kraszewskiego, Miłosza, Moniuszki, Miłosza, Gałczyński i innych), którego serce stanowi przepiękna starówka, będąca odzwierciedleniem przenikających się kultur – litewskiej, polskiej, żydowskiej i niemieckiej, jedna z największych we Wschodniej i Środkowej Europie (361 ha), mieszcząca 1,5 tys. zabytków i od 1994 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
 • Spacer z przewodnikiem  po starych, średniowiecznych wileńskich uliczkach i podwórkach, pełnych zabytków i artefaktów, składających się na wyjątkową i niezapomnianą atmosferę. W programie m.in.: Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej, Kaplica Miłosierdzia Bożego, gdzie znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie” namalowany wg zlecenia św. Faustyny, Klasztor Bazylianów wraz z Celą Konrada, w której więzieni byli Filareci, w tym Mickiewicz, Kościół św. Teresy, Cerkiew św. Ducha – główna świątynia prawosławna na Litwie, gdzie pochowani trzej pierwsi prawosławni męczennicy na Litwie, pałac Prezydenta, gdzie dawniej mieszkał Napoleon Bonaparte, Stanisław August Poniatowski, Józef Piłsudski,  główny rynek wileński z imponującym budynkiem ratusza, w którym odbyła się premiera opery „Halka” Stanisława Moniuszki, Uniwersytet Wileński – gdzie studiowali J. Słowacki, A. Mickiewicz, Cz. Miłosz; zakątek gotycki – kościół św. Anny i kościół św. Franciszka z Asyżu; pomnik A. Mickiewicza; dom, w którym mieszkał K. I. Gałczyński; późnobarokowy kościół św. Ducha, gdzie msze są odprawiane tylko w jęz. polskim; Plac Katedralny z Bazyliką archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława z Kaplicą Królewską i nekropolią królów litewskich i polskich (Witolda Wielkiego i królów Polski – Aleksandra Jagiellończyka, Elżbiety Habsburżanki, Barbary Radziwiłłówny oraz urna z sercem Władysława IV Wazy), wzgórze i baszta Giedymina – symbol Wilna, skąd roztacza się wspaniała panorama Wilna, dzielnica żydowska, na której poznamy żydowskie dziedzictwo w Wilnie,   Zaułek Literacki z domem, w którym mieszkał Adam Mickiewicz, Muzeum A. Mickiewicza; ul. Świętomichalska związana z J. Słowackim, ul. Zamkowa  najstarsza ulica Wilna pełna zabytkowych kamienic, w jednej z nich mieszkał J. I. Kraszewski, ul. Świętojańska – najstarsza katolicka ulica miasta, gdzie siedzibę miała drukarnia J. Zawadzkiego, a obecnie ambasada Polski, ul. Niemiecka z domem, w którym mieszkał S. Moniuszko.
 • Czas wolny
 • Dalszy ciąg zwiedzania Wilna: Nekropolia na Rossie, gdzie spoczywa wielu wybitnych Polaków,
 • Republika Zarzecze (Uzupio) – artystyczna dzielnica zwana wileńskim Montmartre, ulubione miejsce artystycznej bohemy i Nekropolia Bernardyńska na Zarzeczu.
 • Obiadokolacja
 • Powrót do hotelu na nocleg.
 • Śniadanie.
 • Wykwaterowanie i przejazd autokarem do urokliwych położonych nieopodal Wilna Trok.
 • Troki to dawna stolica Litwy i miasto którego 20% powierzchni zajmuje woda (miasto leży pomiędzy jeziorami: pomiędzy jeziorami Galwe, Tataryszki, Łuka i Giełusz) i które zostało ogłoszonego rezerwatem zabytków. Tu napotkamy na nieco inną zabudowę niż w Wilnie, a naszą uwagę zwrócą szczególnie drewniane zabudowania związane z kulturą Karaimów oraz malowniczo położony zamek.
 • Zwiedzanie Trok  wg programu m.in.: ulica Karaimska z drewnianymi domami, restauracjami serwującymi dania kuchni Karaimów zamieszkujących te tereny od XV w.,
 • deptak nad jeziorem Galwe, gdzie będzie można kupić lokalne pamiątki,
 • zamek Wielkich Książąt Litewskich na największej wyspie jeziora Galwe – jeden z najpotężniejszych zamków Europy Wschodniej wzniesiony z kamieni polnych i cegieł,
 • rejs statkiem turystycznym po jeziorze Galwe.
 • Czas wolny dla Uczestników – który będzie można spędzić smakując np. karaimskich kibinów.
 • Powrót do autokaru i wyjazd w drogę powrotną do Polski.
 • Przyjazd w miejsca zbiórek w godzinach porannych.
 • Zakończenie wycieczki.
 
 
Dołącz do subskrybentów i łap zniżki i promocje na wycieczki
Zapisanie się do newslettera jest potwierdzeniem, iż akceptujesz naszą Politykę Prywatności. W każdej chwili możesz wypisać się z listy mailingowej.
 

Za nasze wycieczki zapłacisz

Przelewem tradycyjnym na konto firmowe,
gotówką po uzgodnieniu z biurem
oraz poprzez

 Szybkie i bezpieczne płatności

 

Nasze dane

BP OSSY Travel Sylwia Osojca-Kozłowska
ul. M. Kopernika 34/12 58-100 Świdnica
NIP 8842205310
REGON: 891096470

Nr konta bankowego do wpłat złotówkowych
921140 2004 0000 3002 8241 2752
Nr konta do wpłat walutowych w mBank (euro i korony czeskie)
04 1140 2004 0000 3212 1922 0062