Wycieczki do Czech

Jednodniowa, wycieczka krajoznawcza do Czech,  podczas której poznacie smaki i smaczki słynącego z kultury i sztuki historycznego miasta Litomyśl, docenionego w
Wycieczka jednodniowa 11 maja 2024 Transport: autokar
Cena: od 160 zł/os.

Informacje o wyciecze:

Litomyśl i Nowe Hrady - wycieczka dla koneserów dobrych wrażeń

Jednodniowa, wycieczka krajoznawcza do Czech,  podczas której poznacie smaki i smaczki słynącego z kultury i sztuki historycznego miasta Litomyśl, docenionego wpisem na prestiżową listę światowego dziedzicwa UNESCO oraz jego urodziwych okolic. Nasza autorska trasa wiedzie po zabytkach, atrakcjach i śladach artystów, których twórczość  jest składową DNA miasta i wpływa na jego niepowtarzalność. Dowiecie się, dlaczego najważniejsza atrakcja Litomyśla - arkadowy pałac - nazywany jest pałacem miłości. Oprowadzimy Was po zaplanowanych w programie miejscach i opowiemy o nich przytaczając historie i anegdotki ludzi, którzy tu się urodzili, mieszkali, tworzyli, kochali czy byli bohaterami skandali. Na klimatyczny Litomyśl spojrzymy oczyma urodzonego w tutejszym zamkowym browarze światowej sławy kompozytora Bedricha Smetany, a także z perspektywy pisarzy Aloisego Jiraska, mieszkającej tu przez jakiś czas Bożeny Nemcowej, Teresy Novakowej, Zdenka Kudeja, czy wydawcy Josefa Portmana, dzięki któremu powstało niezwykłe miejsce, jakim jest Portmoneum. Po zwiedzaniu Litomyśla udamy się do kolejnej perełki - oddalonych o 15 km Nowych Hradów, gdzie zwiedzimy  Pałac Nowe Hrady nazywany "Czeskim Wersalem". A jeśli zostanie nam  nieco czasu przeznaczymy go na spacer przyrodniczy do rezerwatu przyrody Toulovcovy maštale pełnen ciekawych piaskowcowych form skalnych i nawisów i bujnej zielni.

Ważne informacje:

Miejsca wyjazdu i powrotu
Świdnica (możliwość wsiadania także: Świebodzice, Wałbrzych, Mieroszów) i inne: Głogów (możliwość wsiadania także po trasie: Lublin, Legnica, Wałbrzych, Kamienna Góra), Wrocław  (możliwość wsiadania także: Ząbkowice Śl., Bardo, Kłodzko)  Miejsca podstawienia autobusów zostaną podane wkrótce.
Rodzaj transportu:
Autokar
Godzina wyjazdu
Godziny poranne (ok. 6.00-7.00). Dokładny czas wyjazdu i miejsca zbiórek zostaną podane wkrótce.
Godzina powrotu
Około godz.  21:00 
Cena zawiera
    • Transport komfortowym autokarem turystycznym,
    • Opłaty parkingowe
    • Opiekę doświadczonego pilota-przewodnika na całej trasie
    • Ubezpieczenie NWW
    • Obowiązkową opłatę na TFP i TFG
Cena nie zawiera
  • Wyżywienia (posiłek uczestnik opłaca we zakresie własnym zakresie, istnieje możliwość  rezerwacji lokalu na obiad w klimatycznej restauracji w Litomyślu dla grpy zainteresowanych uczestników - prosimy składadać zapotrzebowanie podczas rezerwacji)
  • Biletów wstępu do atrakcji (obowiązkowa opłata ok. 300 koron czeskich / os.) 

Program wycieczki: 


Zbiórka i wyjazd na wycieczkę 

Wycieczka do Czech rozpoczyna się wczesnym porankiem, między godz. 6.00-7.00 . Miejsca podstawienia autokaru oraz dokładne godziny odjazdów z poszczególnych miejscowości po trasie, zostaną  potwierdzone uczestnikom tydzień przed wycieczką. Przejazd do Litomyśla - miasta, którego zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas podróży pilot-przewodnik krajoznawca, pasjonat Czech opowie  o historii Litomyśla i atrakcjach w miejscowościach mijanych po trasie. Przyjazd do Litomyśla ok. godz. 9.30-10.00.


Zwiedzanie Litomyśla - miasto muzyki, sławnych ludzi i ogrodów

Litomyśl słynie z mnóstwa cennych zabytków, rzeźb i muzyki klasycznej. Rozsławia je organizowany tu corcznie festiwal upamiętniający wybitnego kompozytora urodzonego w Litomyślu - Bedricha Smetanę. Na czas pobytu w tym mieście zaplanowany jest spacer z przewodnikiem, wejście do wybranych atrakcji oraz czas wolny. Licencjonowany przewodnik po Czechach - znawca kultury i historii Litomyśla, oprowadzi nas po najważniejszych punktach miasta, w których rozmieszczone są atrakcje turystyczne Litomyśla, opowie historie, jakie się z nimi wiążą, zwróci uwagi na ich wartość. W programie spaceru m.in.

 • zabytkowe Smetanove Namesti z pomnikiem Bedricha Smetany, ratuszem, domem mieszczańskim U Rytířů z 1546 r. oraz ciągiem cennych kamieniczek;
 • kolegium pijarów z siedzibą członków zakonu, kościół Znalezienia Krzyża Świętego i przylegające do niego ogrody klasztorne z rzeźbami Olbrama Zoubka,
 • piwnica z rzeźbami Olbrama Zoubka i woskowym Sercem dla Václava Havla,
 • pomnik Jana Amosa Komeńskiego autorstwa Aloisa Meteláka z 1921 r
 • Portmoneum – niezwykłe ze względu na mnogość barw muzeum artysty i pisarza Josefa Váchala w domu jego wielbiciela Josefa Portmana, 
 • renesansowy zamek z XVI wieku ozdobiony scraffito wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, uważany za jeden z największych tego typu obiektów. Na jego parterze rezydencji szlacheckiej zachował się unikatowy klasyczny teatr rodzinny z 1797 r. W skład kompleksu zamkowego wchodzi także miejsce urodzenia Bedřicha Smetany, powozownia, stajnia, ujeżdżalnia, browar zamkowy, park zamkowy i ogród w stylu francuskim. Renseansowy zamek zwiedzimy także wewnątrz!

Po zwiedzaniu zamku zostanie ogłoszony czas wolny w Litomyślu do dyspozycju uczestników  (ok. 1,5-2.00 godziny) np. na zakupy, obiad. 


Nowe Hrady i zwiedzanie Pałacu Nove Hrady "Czeskiego Wersalu"

Po czasie wolnym w Litomyślu, wrócimy do autokaru i udamy się w krótką trasę (15 km) do Nowych Hradów, gdzie spędzimy popołudnie. W programie jest zwiedzanie Pałacu Nowe Hrady, nazywanego ze względu na charakter architektoniczny i aranżacje ogrodów „Czeskim Wersalem”. Następnie udamy się w drogę powrotna do domu. Ale jeśli czas pozwoli przespacerujemy się krótko po uodziwym rezerwacie przyrody.

 

Powrót z wycieczki i opcjonalne zwiedzanie rezerwatu przyrody Toulovcovy maštale 

Jeżeli czas na to pozwoli (jest to uzależnione od rezerwacji i czasu zwiedzania pałacu Nowe Hrady) i uczestnicy będą mieli ochotę pospacerować po uroczym, płaskim terenie , udamy się na krótki rekonesans rezerwatu przyrody Toulovcovy maštale. Jest to miejscem pełne ciekawych piaskowcowych skał i nawisów skalnych oraz bujnej, wpływającej regenracyjnie zieleni. Osoby niezainteresowane zwiedzaniem rezerwatu będą mogły ok. godzinki pobiwakować na jego obrzeżach.

Powrót z wycieczki w miejsca zbiórek ok. godz. 20.30-21.00 

Uwaga:

 • Podany program jest programem ramowym, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
 • Cena wycieczki za 1 os. skalkulowana jest na grupę min. 40 osób.
 • Koszt biltów wstępów do atrakcji szacowany był w 2023 roku i w sezonoe 2024 może nieznacznie się zmienić, co jest niezależne od organizatora.
 • Podaną kwotę za wstęp do atrakcji walucie czeskiej należy wpłacić (zgodnie z preferencjami uczestnika): gotówką w biurze,  przelewem na konto walutowe biura podróży, lub w dniu wyjazdu w autokarze pilotowi wycieczki)
 • W dniu wyjazdu należy pojawić się na miejscu zbiórki około 15 minut przed planowaną godziną wyjazdu.
 • Podczas wycieczki należy posiadać przy sobie ważny dokumenty tożsamości.

Zasady rezerwacji wycieczki w 3 krokach  


Skontaktuj się, gdy masz pytania

11.05.2024 Zbiórka i wyjazd na wycieczkę
 • Zbiórka i wyjazd na wycieczkę  Wycieczka do Czech rozpoczyna się wczesnym porankiem, między godz. 6.00-7.00 . Miejsca podstawienia autokaru oraz dokładne godziny odjazdów z poszczególnych miejscowości po trasie, będą podawane dwa tygodnie przed wycieczką.
 • Przejazd do Litomyśla - miasta, którego zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas podróży doświadczony pilot-przewodnik krajoznawca, pasjonat Czech opowie  w autokarze o historii Litomyśla i atrakcjach w miejscowościach mijanych po trasie.
 • Miasto znane jest muzyki klasycznej, która rozbrzmiewa dzięki urodzonemu tu kompozytorowi Bedrichowi Smetanie wspaniałych zabytków, kultury i sztuki oraz wielu zielonych terenów sprzyjających rekreacji fizycznej i psychicznej. Na czas pobytu w tym mieście zaplanowany jest spacer z przewodnikiem, wejście do wybranych atrakcji oraz czas wolny na posiłek, zakupy itp.
 • Spacer z przewodnikiem po Litomyślu. W programie m.in:
 • - zabytkowe Smetanove Namesti z pomnikiem Bedricha Smetany, ratuszem, domem mieszczańskim U Rytířů z 1546 r. oraz ciągiem cennych kamieniczek pierwotnie gotyckich, przebudowywanych w stylu renesansowym, z których znaczna część posiada arkady;
 • - kolegium pijarów
 • - kościół Znalezienia Krzyża Świętego z ogrodami klasztornymi i rzeźbami Olbrama Zoubka .
 • pomnik Jana Amosa Komeńskiego
 • Portmoneum – niezwykłe ze względu na mnogość barw muzeum artysty i pisarza Josefa Váchala
 • Czerwona Wieża , ostatnia część gotyckiej fortyfikacji miasta
 • renesansowy zamek z XVI wieku ozdobiony scraffito wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, uważany za jeden z największych tego typu obiektów.
 • Po zwiedzaniu zamku będzie czas wolny do dyspozycji uczestników np. na zakupy, obiad.
 • Po czasie wolnym w Litomyślu, wrócimy do autokaru i udamy się w krótką trasę (15 km) do Nowych Hradów, gdzie spędzimy popołudnie. W programie: zwiedzanie Pałacu Nowe Hrady, nazywanego ze względu na charakter architektoniczny oraz aranżację parku i ogrodów „Czeskim Wersalem”. 
 • Zwiedzanie rezerwatu przyrody Toulovcovy maštale (opcjonalnie w zależności od rezerwy czasowej) Jeżeli czas na to pozwoli (jest to uzależnione od zwiedzania pałacu Nowe Hrady), zabierzemy uczestników także na spacer do rezerwatu przyrody Toulovcovy maštale, który jest miejscem pełnym ciekawych piaskowcowych skał i nawisów skalnych oraz bujnej, wpływającej regeneracyjnie zieleni.
 • Powrót w miejsca zbiórek autokaru i zakończenie wycieczki
 
Dołącz do subskrybentów i łap zniżki i promocje na wycieczki
Zapisanie się do newslettera jest potwierdzeniem, iż akceptujesz naszą Politykę Prywatności. W każdej chwili możesz wypisać się z listy mailingowej.
 

Za nasze wycieczki zapłacisz

Przelewem tradycyjnym na konto firmowe,
gotówką po uzgodnieniu z biurem
oraz poprzez

 Szybkie i bezpieczne płatności

 

Nasze dane

BP OSSY Travel Sylwia Osojca-Kozłowska
ul. M. Kopernika 34/12 58-100 Świdnica
NIP 8842205310
REGON: 891096470

Nr konta bankowego do wpłat złotówkowych
921140 2004 0000 3002 8241 2752
Nr konta do wpłat walutowych w mBank (euro i korony czeskie)
04 1140 2004 0000 3212 1922 0062